Darmowa dostawa od 500,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2017-01-16

Reguły gry w darta

Dart to popularny rodzaj zręcznościowej gry towarzyskiej. W wersji profesjonalnej gra w darta traktowana jest jako rodzaj dyscypliny sportowej, z własnymi rozgrywkami ligowymi, turniejami, a nawet rozgrywanymi cyklicznie mistrzostwami świata. Znacznie częściej spotykamy się jednak z amatorską wersją tej gry. Dart cieszy się dużą popularnością w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Holandii, a od pewnego czasu również w Polsce. Na świecie można spotkać się z różnymi odmianami tej gry. Jeśli chcemy grać amatorsko, jednocześnie stosując się do ogólnych zasad profesjonalnej rozgrywki, powinniśmy przyswoić i przestrzegać kilka podstawowych reguł zabawy. Jakie to reguły?

Punktacja gry w darta.

Standardowa tarcza do gry w darta podzielona jest na 20 trójkątnych pól, które promieniowo rozchodzą się na zewnątrz od środka tablicy. W centralnej części tablicy znajduje się koło wewnętrzne, mające wartość 50 punktów i zewnętrzny pierścień o wartości 25 punktów. Poza tym każde pole na tarczy jest numerowane – trafienie w centralną część takiego pola ma określoną, przypisaną do tego pola wartość punktową. Jeśli trafimy w węższą, zewnętrzną część takiego pola, wynik punktowym mnożymy przez dwa. Jeśli trafimy w węższą, wewnętrzną część takiego pola, wynik punktowy mnożymy razy trzy. Standardowo każdy gracz ma w swojej kolejce trzy rzuty (trzy rzutki) i gra się do uzyskania wyniku równego 501 lub 301 punktów. Przy trzech trafieniach w środek tarczy, w jednej kolejce rzutów, uzyskamy wynik o wartości 180 punktów.

tarcza do darta

Gra w darta – rozgrywka.

Gra w rzutki to zabawa dla co najmniej dwóch osób. Rozgrywkę zaczyna ta osoba, która umieści rzutkę jak najbliżej środka tarczy. Gra się do uzyskania 301 lub 501 punktów, przy czym w praktyce gracze mogą ustalić własny limit punktowy. Jeśli chcemy się trzymać ogólnych zasady gry, musimy pamiętać, że wynik oblicza się w dół, aż do uzyskania zera punktów lub minusowej liczby punktów. Zero musimy uzyskać w grze typy duble out. Reguła ta może być zbyt trudna dla początkujących graczy, dlatego można ją pominąć w przypadku amatorskiej rozgrywki o charakterze czysto rekreacyjnym. Jeśli chcemy podnieść stopień trudności zabawy, warto tę regułę jednak stosować. Oczywiście spotkać możemy się z różnymi wariantami gry i jej punktacji. W rozgrywkach amatorskich można je stosować dowolnie. Ważne jednak, by przed rozpoczęciem gry jasno sprecyzować jej zasady. W ten sposób każdy z graczy będzie wiedział, w jaki sposób naliczana jest jego punktacja.

Tarcza i rzutki.

W grze amatorskiej, a coraz częściej również w grach profesjonalnych, zamiast twardych tarcz sizalowych stosuje się tarcze wykonane z tworzyw sztucznych, przystosowane do rzutek wyposażonych w groty miękkie. Tego typu tarcze na całej powierzchni pokryte są malutkimi otworkami wielkości około 2mm każdy. Standardowo tablica do gry powinna być zawieszona na wysokości 1,73m – na tej wysokości ma znajdować się środek tarczy, a gracze powinni rzucać do tarczy z odległości 2,37m. Oczywiście w grze amatorskiej te wartości nie muszą być idealnie odwzorowane. Ważne jednak, by każdy z graczy miał możliwość oddania rzutów z w tych samych warunkach.
pixel