Darmowa dostawa od 500,00 zł
2017-01-12

Kij bilardowy dla początkującego.

Odwiedzając kluby ze stołami do gry w bilard możemy korzystać z gotowego zestawu kijów do gry. Niestety w wielu przypadkach są to kije już mocno wyeksploatowane, ze zniszczonymi lub zniekształconymi końcówkami, co może wpływać na pogorszenie jakości gry. Precyzja gry przy pomocy tego typu sprzętu pozostawia wiele do życzenia. Cierpi na tym skuteczność i finezja naszych zagrań. W związku z tym, już w początkowej fazie fascynacji bilardem, warto zainwestować we własny kij do gry. Na rynku znajdziemy mnóstwo tego typu produktów, różniących się od siebie nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale także materiałem, z jakiego je wykonano, a co za tym idzie również ceną. Najtańsze, proste kije do gry w bilard kosztują niewiele, zwykle poniżej 100zł. Kije składane, wygodne w transporcie, kosztują nieco więcej, a te profesjonalne, dedykowane dla zawodowych graczy, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych za sztukę. A jaki kij dla początkującego gracza będzie najlepszy?

Jaki kij dla początkującego?

Większość kijów do gry w bilard wykonanych jest z drewna klonowego lub jesionu. Kije dla początkujących graczy zwykle wykonane są z jednej warstwy drewna. W przypadku kijów profesjonalnych, jest to kilka warstw drewna ułożonego naprzemiennie, co poprawia balans, wpływa na wytrzymałość i trwałość takiej konstrukcji. Wielowarstwowe kije są najbardziej trwałe, za co niestety trzeba odpowiednio więcej zapłacić. Jeśli jesteś osobom początkującą, lepszym rozwiązaniem jest zakup kija prostego jednowarstwowego lub kija składanego, 2-3 częściowego. Taki kij jest wygodny w transporcie, ponieważ nie zajmuje wiele miejsca po złożeniu. Dobrze wykonane kije wieloczęściowe nie wpływają na pogorszenie jakości zabawy – gwarantują wysoką precyzję i skuteczność zagrań.

kije bilardowe


Budowa kija prostego lub wieloczęściowego.

Kij bilardowy niezależnie od tego, czy jest to sprzęt dedykowany dla amatora czy profesjonalisty, powinien składać się z kilku części. Zaczynając od najgrubszej części kija tymi częściami są: odbijak – gumowy lub plastikowy element chroniący kij przed uszkodzeniem, gdy stawiamy kij na podłodze lub przez przypadek uderzymy jego końcem o ścianę; rączka kija (butt); oplot – powlekana część kija przeznaczona do trzymania prawą dłonią (u osób praworęcznych); gwint – stalowy lub drewniany element łączący rączkę kija ze szczytówką; szczytówka – zwężający się element kija zakończony ferrulą; ferrula – pierścień oddzielający szczytówkę od kapki, czyli przyklejanej końcówki; kapka – wymienna końcówka kija.

Rodzaje kijów bilardowych.

Wraz z nauką gry i doskonaleniem własnych zagrań, początkujący gracz może sięgać po kolejne rodzaje kijów do gry w bilard. Takimi specyficznymi kijami mogą być tzw. kije do skoków, które przeznaczone są do nadawania określonej rotacji białej bili, dzięki czemu może ona przeskakiwać nad innymi bilami – idealne rozwiązanie, gdy chcemy opanować kilka widowiskowych trików. Innym rodzajem specjalistycznych kijów, po które prędzej czy później zechce sięgnąć każdy początkujący bilardzista, są twarde kije do rozbijania – z twardą kapką i wzmocnioną szczytówką.
pixel