Stoły bilardowe – leksykon
Trochę o historii stołu bilardowego
Pierwszy stół do gry w bilard powstał pod koniec XV wieku. Jego projekt, na wyraźne życzenie króla Francji, Ludwika XI, przygotował nadworny stolarz Henry de Vigne. Blat został otoczony specjalnymi bandami, a kije straciły swoje wcześniejsze zakrzywienie, które w tej wersji okazało się zbędne.
Dawne stoły bilardowe, a także pozostałe elementy zestawu do gry, były bardzo drogie, więc trafiały wyłącznie do mieszkań najbogatszych. Wykonywano je z drewna, a blaty obijano materiałem, by toczące się kule (najczęściej zrobione z kości słoniowej) robiły mniej hałasu. Z czasem, gdy bilard stał się sportem ogólnodostępnym, cena stołów nieco spadła.
Współczesne stoły bilardowe ? rodzaje i charakterystyka
Obecnie stoły bilardowe wykonuje się z różnorodnych surowców. Zwykle jest to drewno bukowe lub dębowe czy też sklejka meblowa. Bardzo ważnym elementem jest natomiast płyta, na której toczy się rozgrywka. Dla bardziej wymagających zawodników przygotowuje się ją z kamienia, przede wszystkim łupka włoskiego, natomiast osobom, chcącym kupić coś tańszego, wystarczy płyta, wykonana z drewna.
Bilard posiada kilka różnych odmian i do każdej z nich gracze potrzebują nieco innego stołu. Cztery podstawowe rodzaje tego sportu to: pool bilard, snooker, piramida oraz karambol.
Stoły bilardowe, używane do odmiany pool bilard, która jest dzisiaj zdecydowanie najpopularniejsza, mają rozmiar od sześciu do dziewięciu stóp angielskich. Każdy jest wyposażony w sześć łuz, czyli otworów, w których powinny lądować bile. Podczas tego typu rozgrywek używa się zestawu, złożonego z szesnastu bil wielkości 57,2 mm. Warto dodać, że turnieje sportowe przeprowadza się na stołach bilardowych o rozmiarze dziewięciu stóp.
W przypadku snookera, do gry wykorzystuje się większe stoły ? odmiana turniejowa mierzy dwanaście stóp, choć poza rozgrywkami sportowymi zdarzają się też mniejsze modele, liczące sobie dziesięć stóp. Stół do snookera również posiada sześć łuz, natomiast gra się na nim zestawem dwudziestu dwóch bil.
Do piramidy, czyli rosyjskiej odmiany bilarda, używa się stołu tej samej wielkości, co do snookera. Podobnie jak tamten, ma sześć otworów, jednak zupełnie inaczej wykrojonych, dzięki czemu pomylenie ze sobą obu wersji stołu jest niemożliwe.
Stół bilardowy, który przyda się do gry w karambol, w niczym nie przypomina pozostałych modeli. W przeciwieństwie do nich, nie posiada bowiem żadnych otworów ? wszystkie boki są całkowicie zabudowane. Przyczynę stanowią reguły karambolu, zakładające odbijanie się bil od boków i jak największą ilość zderzeń kul.
Jak wybrać odpowiedni stół bilardowy?
Kiedy kupuje się stół do bilardu, nie należy kierować się jedynie wyglądem. Przede wszystkim, trzeba uwzględnić wielkość pomieszczenia, w którym ma stanąć. Każdy z boków stołu powinien znajdować się w odległości stanowiącej przynajmniej długość kija bilardowego, by umożliwić w miarę swobodną grę.

Stół bilardowy CHAMPION z płytą kamienną

Stół bilardowy PREMIER